Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Запознајте ги Марио и Виктор – добитници на „Best Game Europe“ на Game Jam +

July 14, 2022 @ 18:00 - 20:00

 

Особена чест ни е да го одбележиме огромниот успех што го постигнаа Двајцата млади девелопери од Охрид, Марио Павлески и Виктор Попов во Рио де Жанеиро, Бразил на глобалното финале на /. Нивната игра , која успешно го помина полуфиналето и се пласираше во финалето, ја освои наградата “Најдобра игра од Европа”.
Македонија во првата година од своето учество, се истакна како земја со најголем број учесници на локално ниво – над 150 пријавени кои организирани во тимови развиваа игри.
Македонските улесници создадоа 23 игри од кои 5 беа избрани за аксцелераторска фаза и можност да се натпреваруваат на Европското полуфинале, а од таму и во финалето.
Ги покануваме сите наши сограѓани кои сакаат заедно да го прославиме овој голем успех на младите охриѓани, и воедно да ги слушнеме што имаат да ни кажат за целиот процес што го поминале.

Details

Date:
July 14, 2022
Time:
18:00 - 20:00
Event Category:
Website:
https://fb.me/e/7L9Sq4ZlT

Organizer

Kasarna Hub / Ohrid GO
Email:
info@kasarna.net
View Organizer Website

Venue

Kasarna Hub Ohrid
Former Military Barracks, Ohrid
Ohrid, North Macedonia
+ Google Map
View Venue Website
Go Top