Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Првата Национална Олимпијада за вселената

April 28 @ 12:00 - 19:00

По 10-годишниот јубилеј на хакатонот NASA Space Apps Challenge кој традиционално се организира од страна на ЊуМенс Бизнис Акцелераторот и Фондацијата Голдилокс со поддршка на Американската Амбасада, следуваат нови извонредни можности за сите ученици кои уживаат во откривање на мистериите на вселената, создавање нови иновативни решенија, и се страсни вљубеници во информатика, физика, хемија, биологија, математика, технологија и сѐ што вклучуваат СТЕМ вештините.

Стартувајќи од февруари па сѐ до септември 2023 ќе се случува Првата Национална Олимпијада за вселената во сите региони на С. Македонија, а 5 градови ќе ја имаат честа да бидат првите домаќини. Целта за организација на национална олимпијада за вселената е промоција на СТЕМ вештините и зголемување на интересот кај учениците од целата држава за техничките професии, како и можноста да станат „Граѓани Научници“ (Citizens Scientists) преку трансфер на знаења и искуства од страна на претходните учесници и ментори на хакатоните NASA Space Apps Challenge.

Details

Date:
April 28
Time:
12:00 - 19:00
Event Category:

Venue

Multifunctional room, KasarnaHUB
Go Top